Każde państwo ma atrakcje, które wypada zobaczyć podczas pobytu w nim. Gdyby ktoś zapytał, co takiego jest w Polsce, wskazalibyśmy z pewnością rynek w Krakowie, Krupówki w Zakopanem czy molo w Sopocie. A co najbardziej przyciąga turystów w Niemczech i Holandii?

NIEMCY

  • Spacer śladami Muru Berlińskiego

Mur, który miał ponad 115 km długości, nie został całkowicie zniszczony w 1989 roku. Nadal wiele jego fragmentów znajduje się w różnych częściach miasta. Najdłuższy – mierzący kilometr – to East Side Gallery, gdzie na betonowych płytach znajduje się ponad 100 graffiti, będących komentarzem do ówczesnych wydarzeń politycznych.

  • Brama Brandenburska

Mierząca 26 metrów wysokości budowla powstała pod koniec XVIII w. po wojnie siedmioletniej jako symbol pokoju. Co ciekawe, w czasach podziału Berlina przejście pod Bramą zostało zamknięte, a sama budowla została otoczona ze wszystkich stron Murem Berlińskim.

  • Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Europie. Leży u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jest to więc idealna baza wypadowa do zwiedzania tych trzech krajów.

  • Rothenburg ob der Tauber

To małe miasto położone około 100 kilometrów od Norymbergi. Mimo upływu lat zachowało swój średniowieczny charakter dzięki wąskim uliczkom, kamienicom z wieżyczkami oraz murowi obronnemu, który rozciąga się dookoła niemal całego miasta. Znajduje się tutaj także największy w Europie sklep z artykułami bożonarodzeniowymi, który jest czynny przez cały rok!

  • Drezno

Powolna odbudowa miasta, po tragicznym nalocie bombowym z 1945 roku, stała się symbolem Drezna, który przyciągnął turystów. Wśród najpopularniejszych zabytków niezmiennie wymienia się kościół Frauenkirche, który w 48% składa się z wojennych zgliszczy. My zwiedzanie miasta szczególnie polecamy w okolicy świąt Bożego Narodzenia oraz na przełomie kwietnia i maja. Wówczas odbywają się tam jarmarki drezdeńskie, podczas których można spróbować tradycyjnych potraw.

  • Port w Hamburgu

Największy port w Niemczech i trzeci najbardziej ruchliwy port w Europie. Swoją popularność wśród turystów zawdzięcza przede wszystkim hucznie organizowanym co roku urodzinom portu. Na około milion gości czekają wówczas m.in.: pokazy sztucznych ogni, koncerty, wyścigi smoczych łodzi czy loty helikopterem i balonem. Kolejna impreza odbędzie się w dniach 10-13 maja 2018 r.

  • Skała Lorelei

Skała, wznosząca się na ponad 120 metry nad poziom wody, znajduje się niedaleko Sankt Goarshausen. Położona w najwęższym miejscu Renu między Szwajcarią a Morzem Północnym, stała się inspiracją do powstania wielu legend. Jedna z nich mówi, że nazwa skały wzięła się od imienia młodej dziewczyny. Zrozpaczona zdradą kochanka, rzuciła się ze skały w wodę, a następnie jako syrena zwodziła swym głosem żeglarzy, którzy rozbijali się o skały. Obecnie to popularny punkt, z którego rozciąga się widok na Ren oraz znajdujący się w pobliżu Zamek Katz.

HOLANDIA

  • Rynek w Delft

Klimatyczne uliczki, przecinające miasto liczne kanały i historyczne kamienice ukształtowały wygląd tego miasta już w XI wieku. Jest to jedno z najstarszych niderlandzkich miast. Od XVII wieku Delft słynie z wyrobu ceramiki, dlatego jedną z głównych atrakcji jest muzeum i wytwórnia ceramiki, gdzie można poznać ten cały proces technologiczny.

  • Amsterdam

Stolica Holandii z pewnością może zapewnić atrakcje na cały weekend. Rejs po kanałach, plac Dam, Pałac Królewski, pływający targ kwiatowy, muzea – jest w czym wybierać! Nie zapomnijcie przy tym o zdjęciu przy słynnym napisie I Amsterdam!

  • Rotterdam

To miasto portowe, które w 2014 roku amerykański New York Times umieścił w rankingu Top 10 najniezwyklejszych miast świata. Obok budynków, które przetrwały drugą wojnę światową znajdują się tutaj nowoczesne budowle i wieżowce. Najlepszym punktem widokowym, z którego można podziwiać to nietypowe połączenie, jest wieża Euromast, wznosząca się na wysokość 185 metrów.

  • Ogród botaniczny Keukenhof

Prawdopodobnie nigdzie indziej nie zobaczycie na raz tak wielkiej ilości kwiatów. Na powierzchni 32 hektarów co roku sadzone jest tutaj ponad 7 milionów kwiatów cebulowych. Ogród czynny jest przez dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja. W tym czasie, co weekend organizowane są imprezy tematyczne, a jednorazowo przez miasto przejeżdża wielka Parada Kwiatów.

  • Miasteczko Zaanse Schans

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć Holandię, którą widujemy na pocztówkach, to skansen Zaanse Schans jest do tego najlepszym miejscem. Znajduje się tutaj 30 historycznych budynków (w tym 13 wiatraków), które zostały zwiezione z różnych miejsc w Holandii. Oprócz tego, na zwiedzających czeka sklep, w którym na miejscu wyrabia się sery oraz fabryka klompów – tradycyjnych holenderskich chodaków.

  • Kino Tuschinski

Kino, które jako jedno z nielicznych na świecie zachowało oryginalny kształt tzw. pałaców kinowych. Znajdujący się w Amsterdamie obiekt został otwarty w 1921 roku przez przybyłego z Polski Abrahama Tuschinskiego. Główna sala kinowa składa się z wygodnych foteli, loży, dwupoziomowych balkonów i jest w stanie pomieścić jednorazowo 1290 widzów!

  • Targ serowy w Alkmaar

Holandia słynie z kilku rzeczy: rowerów, tulipanów, wiatraków i… serów! To właśnie z Holandii przywędrowały do nas takie gatunki jak Gouda czy Edamer. Ich nazwy pochodzą od nazw miejscowości, w których są produkowane. Tradycja targu serowego w Alkmaar sięga 1593 roku. Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Holandii. Dlatego co roku, w każdy piątek od marca do września, tysiące turystów zmierza na główny plac w tej urokliwej miejscowości.

Pobyt za granicą w celach zarobkowych to również świetna okazja do tego, by poznać kulturę oraz miejsca, widziane wcześniej tylko w telewizji. Zaproponowane lokalizacje to wyłącznie kilka z kilkuset cudownych miejsc, jakie można zobaczyć w Niemczech czy Holandii. Zachęcamy Was do odkrywania kolejnych!