Brema – atrakcyjne miasto turystyczne i doskonałe miejsce do życia.

Brema jest stolicą najmniejszego kraju związkowego Niemiec – Bremy, leży na północy kraju, a największą atrakcją położenia miasta jest fakt, że leży ono nad rzeką Wezerą zaledwie 60 kilometrów od jej ujścia do Morza Północnego. Brema to także atrakcyjny kierunek wyjazdów zarobkowych dla Polaków, ponieważ jest to duży ośrodek przemysłowy, oraz ośrodek handlowy – znajdują się tu banki, siedziby wielu spółek oraz firm. Natomiast port Brema-Bremerhaven jest jednym z największych portów morskich Niemiec.

Brema to także duży port śródlądowy. Z uwagi na to, że jest ważny ośrodkiem przemysłowym, znajdują się tu m.in. stocznie, hutnictwo żelaza, rafinerie ropy naftowej oraz produkcja środków transportu, stanowi dobrze rozwijający się i chłonny rynek pracy. Brema jest także ważnym węzłem komunikacji kolejowej, a w mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. To wszystko sprawia, że Brema jest atrakcyjnym rynkiem pracy, doskonale skomunikowanym z resztą Niemiec i Europy. Dodatkowym atutem miasta jest to, że stanowi ona ważny ośrodek akademicki.

Miasto z tradycjami

Historia Bremy liczy sobie 1200 lat, poczujemy doskonale jej ducha zwiedzając barokowo-renesansowy zespół architektoniczny przy rynku (Marktplatz) z ratuszem i posągiem Rolanda (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO), nobliwymi patrycjuszowskimi kamienicami i tradycyjnym domem cechowym „Schütting”. Zwiedzanie Bremy ułatwia 2000 wykonanych z mosiądzu i stali szpilek, które prowadzą od placu przed kościołem Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenkirche) przez rynek (Marktplatz) do ulicy Böttcherstraße. Ta ostatnia niegdyś była ulicą rzemieślników, a obecnie jest centrum kultury i sztuki.

Miasto przyjazne imigrantom

Brema leży w najmniejszym kraju związkowym, a liczba mieszkańców całego obszaru liczy ledwie sześćset sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W samej Bremie mieszka przytłaczająca większość ludności. Z czego aż piętnaście procent mieszkańców urodziło się poza Niemiecką Republiką. Miasto to jest znane ze swojej sympatii do imigrantów, co pozwala im łatwiej i szybciej znaleźć pracę czy wynająć mieszkanie. O ile bowiem w Saksonii czy w Meklemburgii możemy spotkać się z niechęcią czy wrogością wobec osób szukających zatrudnienia i pochodzących spoza regionu, to w Bremie raczej nie doświadczymy niechęci wobec imigrantów.

Dowodem na to była reakcja na kryzys uchodźczy w 2015 roku. O ile w niektórych krajach związkowych przybysze spotykali się z odmową przyznawania azylu, to w Bremie postarano się aby wszyscy potrzebujący znaleźli swoje miejsce w Niemczech. Wystarczy wspomnieć, że miasto w kluczowym okresie kryzysu uchodźczego znalazło bardzo szybko mieszkania dla ponad dwóch tysięcy uchodźców, a kolejne trzy tysiące znalazło zakwaterowanie u mieszkańców Bremy.

Mieszkańcy miasta nie tylko nauczyli się żyć w wielokulturowej przestrzeni, ale też wydaja się w pełni akceptować przybywających z różnych stron imigrantów. Ci odwdzięczają się tworzeniem nowych miejsc pracy i wprowadzaniem do miasta kolorytu, zwłaszcza w zakresie gastronomii i inicjatyw usługowych.

Rosnąca liczba usług sprawia, że szczególnie łatwo jest znaleźć pracę tym, którzy szukają zajęcia fizycznego i nie wymagającego doskonałej znajomości języka niemieckiego. Praca tego typu choć często jest niskopłatna w porównaniu do bardziej wymagających stanowisk pracy, to pozwala na postawienie pierwszych kroków w Niemczech i nabyciu niezbędnych umiejętności, które pozwalają w przyszłości szukać lepszych i bardziej dochodowych zajęć.