Nowi pracownicy, którzy otrzymali pracę w Niemczech często nie wiedzą co mają zabrać ze sobą na wyjazd. Pytania, które pojawiały się na tyle często postanowiliśmy umieścić na naszym blogu.

Część druga:

Co muszę ze sobą zabrać jeśli jadę własnym autem do Niemiec?

W większości krajów europejskich, w tym również w Niemczech, honorowane jest ubezpieczenie komunikacyjne opłacone w Polsce. Oprócz obowiązkowego OC warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które zapewni szybką pomoc, holowanie, a nawet auto zastępcze w przypadku awarii czy kolizji.

W każdą podróż zabierz ze sobą:

  • koło zapasowe,
  • podstawowy komplet narzędzi,
  • zestaw zapasowych żarówek,
  • linkę holowniczą,
  • kable do akumulatora
  • oraz kamizelkę odblaskową.

To zestaw obowiązkowy nie tylko ze względu na obowiązujące za granicą prawo, ale przede wszystkim ze względu na nasze bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Pamiętaj, że na autostradach możemy dokonywać wyłącznie prostych napraw, takich jak wymiana koła czy żarówki.

Jeśli na drogach obowiązują ograniczenia prędkości, warto się do nich sumiennie stosować. W wielu miejscach przekroczenie prędkości nawet o kilka kilometrów skutkuje wysokim mandatem. Jeśli złamanie prawa drogowego zarejestruje fotoradar, zdjęcie zostanie wysłane na adres właściciela pojazdu. Natomiast kierowcy zatrzymani przez patrol policji, będą zobowiązani do opłacenia ewentualnego mandatu gotówką (coraz częściej dopuszcza się także płatność kartą).

Czy muszę przerejestrować swoje auto?

Pracując za granicą dłużej niż 3 miesiące musimy liczyć się z koniecznością przerejestrowania samochodu. Z obowiązku tego zwolnieni są wyłącznie obywatele UE przebywających w Niemczech na studiach oraz pracownicy transgeniczni (wracający do domu przynajmniej raz w tygodniu).

Jeśli krajem naszego stałego pobytu stają się Niemcy, to samochód musimy przerejestrować po 6 miesiącach. Oprócz rejestracji należy również opłacić podatek drogowy, wykupić podstawowe ubezpieczenie oraz wykonać przegląd techniczny pojazdu.

Wraz z elektronicznym potwierdzeniem ubezpieczenia, a także dowodem osobistym i kartą pojazdu udajemy się do Urzędu Komunikacji Drogowej, gdzie zostaniemy poproszeni o uregulowanie opłat rejestracyjnych. Z dowodem zapłaty idziemy do firmy wykonującej tablice rejestracyjne, odbieramy książeczkę pojazdu i montujemy nowe tablice rejestracyjne.