Augsburg – co warto wiedzieć

Augsburg to niemieckie miasto, które znajduje się w południowej części tego kraju. Zamieszkuje je ponad 250 tys. ludności, a jego obszar zajmuje 146 km2. Historia miasta sięga aż ponad dwóch tysięcy lat. Obecnie funkcjonuje i znane jest przede wszystkim jako ośrodek uniwersytecki. Ale to nie jest jedyne, co Augsburg ma do zaoferowania. Daje on także duże możliwości zawodowe. Co warto wiedzieć o tym pięknym, starym mieście?

Klimat oraz położenie miasta

Augsburg jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Bawarii, tuż po Monachium i Norymberdze. Jest jednym z najstarszych niemieckich miast założonym przez Rzymian. Leży ono u podnóża Alp, wysoko (na wysokości aż prawie 500 m. n. p. m.). Z tego względu panuje tam mroźniejszy klimat niż w pozostałej części Niemiec: lato trwa tam krócej i jest chłodniejsze; zaś zima trwa długo, jest mroźna oraz obfita w opady śniegu.

Lotnisko w Augsburgu

Lotnisko znajduje się w odległości 7 km od centrum miasta, ale warto wiedzieć, że obsługuje ono jedynie loty ogólne oraz samoloty biznesowe. Nie dotyczy lotow pasażerskich. Najlepiej zatem korzystać z usług lotniska w Monachium, które często oferuje tanie loty. Znajduje się ono 82 km od centrum miasta. Należy do jednego z największych lotnisk w kraju; obsługuje w ciągu roku około 35 milionów pasażerów.

Co warto wiedzieć

Augsburg to miasto, które tętni życiem. Z tego powodu parkowanie w tej miejscowości nie należy do najłatwiejszych czynności. Poza rozmaitymi firmami znajdują się tam dwie duże uczelnie, mnóstwo różnych obiektów kulturalnych, a także stadion klubu FC Augsburg.
Miasto jest podzielone na 17 dzielnic.
Prężnie rozwija się tutaj przemysł lotniczy, motoryzacyjny, elektrotechniczny, maszynowy oraz papierniczy.

Atrakcje turystyczne oraz zabytki

Miasto posiada mnóstwo imponujących zabytków. Do najsłynniejszych z nich należą: Kościół Najświętszej Marii Panny z XI wieku, ratusz z 1620 roku w stylu niemieckiego manieryzmu, dawny kościół St. Peter am Perlach, Kościół św. Anny będący najstarszą budowlą renesansową w Niemczech, fontanny na Łysku, Pałac Fuggerów, synagoga z początków XX wieku, późnogotycka Bazylika św. Ulryka i św. Afry z XV wieku. Oprócz tego warto obejrzeć Uniwersytet Augsburski założony w 1970 roku oraz Niemieckie Towarzystwo Mozartowskie z 1951. Do pozostałych atrakcji turystycznych należą m. in.: interaktywne muzeum włókiennictwa, ogród zoologiczny, ogród botaniczny, obserwatorium astronomiczne oraz obserwatorium meteorologiczne. Są to tylko jedne z licznych atrakcji, które można podziwiać w tym pięknym mieście. Jeżeli chcemy zwiedzać Augsburg na własną rękę, to bez problemu znajdziemy w miejscowości jakiś hotel lub hostel do nocowania.

Praca w Augsburgu

Augsburg jest miejscem, gdzie swoje zakłady i oddziały posiadają wielkie kocerny znane na całym świecie, takie jak np. Siemens, MAN, EADS, OSRAM i inne.
Istnieją również tutaj mniejsze firmy oraz punkty usługowe np. auto platz czy autohaus. To miasto jest uznawane za drugie po Monachium centrum przemysłowe. Na jego terenie doszło do wielu inwestycji w rozwój najnowszych technologii, zwłaszcza komunikacyjnych i informatycznych. Dzięki temu praca w Augsburgu jest nietrudna do znalezienia. Jeżeli zależy nam na zawodzie dobrze płatnym, to powinniśmy biegle posługiwać się językiem angielskim oraz niemieckim. Ważne jest także posiadanie odpowiednich umiejętności na dane stanowisko.

Często poszukiwani do pracy w Augsburgu są wykwalifikowani pracownicy w danych dziedzinach, np. opiekunki dziecięce, operatorzy wózków widłowych, opiekunki osób starszych, kierowcy, mechanicy, spawacze, magazynierzy itp. Nie zawsze w przypadku tych zajęć wymagana jest perfekcyjna znajomość j. niemieckiego. Warto także pamiętać o tym, że branże fizyczne i fachowe stale się rozwijają, dlatego pracownicy w Niemczech stale będą potrzebni i poszukiwani.