Wyjazdy zagraniczne w poszukiwaniu pracy, wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływa na to przede wszystkim chęć uzyskania większych zarobków, ale coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, chce także w ten sposób poznawać świat i poszerzać swoje horyzonty.

W obydwu tych przypadkach, Berlin wydaje się być idealnym miejscem do pracy i życia. Stolica Niemiec każdemu ma coś do zaproponowania. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób obiera sobie właśnie to miasto za cel swojej podróży. Co zatem sprawia, że warto pracować w Berlinie?

Wysokie zarobki

Nie ma co ukrywać, że od lat nasi rodacy decydują się na pracę w Niemczech właśnie ze względu na wysokie zarobki. W tej kwestii nadal nic się nie zmienia, dlatego wyjeżdżając do Berlina, możemy być niemalże pewni, że zaproponowana nam stawka godzinowa, będzie znacznie wyższa od tej w Polsce.

Naturalnie, to ile dokładnie zarobimy w dużej mierze zależy od branży, w której znajdziemy zatrudnienie, oraz od naszych kwalifikacji. Nie ma jednak wątpliwości, że praca w Berlinie będzie dla nas opłacalna. Podczas, gdy średnia stawka godzinowa w Polsce wynosi poniżej 10 euro, w Niemczech jest to aż 32 euro. Różnica jest zatem kolosalna.

Stosunkowo niskie koszty życia

Wiele osób, które rozważają możliwość podjęcia pracy w Berlinie, obawia się, że koszty życia w tym mieście będą zbyt wysokie. Okazuje się jednak, że stolica Niemiec jest tania w stosunku do innych państw europejskich. Co więcej, osoby, które mieszkały i w Warszawie i w Berlinie wskazują, że koszty życia w tych dwóch miastach są niemal identyczne, przy znacznie wyższych zarobkach w Niemczech.

Oczywiście, jak w każdej europejskiej stolicy, musimy się liczyć z nieco wyższymi kosztami wynajmu mieszkania oraz droższymi usługami. Jeśli jednak chodzi o inne produkty, których potrzebujemy na co dzień, w Berlinie ceny nie różnią się zwykle od tych z innych części kraju. Pracując zatem w tym mieście, nie musimy szczególnie martwić się o utrzymanie.

Różnorodne oferty pracy

Berlin jest miejscem, w którym tak naprawdę każdy może znaleźć pracę. Na rynku czekają na nas najróżniejsze oferty. Dzięki temu, wyszukanie takiej, która będzie dopasowana do naszych kwalifikacji oraz oczekiwań, nie powinno stanowić problemu. Jest to tym łatwiejsze, że z pomocą agencji zatrudnienia, już w Polsce można sobie zapewnić zatrudnienie w Berlinie.

Różnorodność ofert jest na tyle duża, że pracę w Berlinie mogą znaleźć zarówno osoby o bardzo niskich kwalifikacjach, jak i fachowcy posiadający odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, czy po prostu fach w rękach. Niemieccy pracodawcy najczęściej poszukują opiekunów osób starszych, budowlańców, rolników, kucharzy, hotelarzy, czy inżynierów oraz informatyków. Ale oczywiście to tylko część ofert, które czekają na osoby zainteresowane pracą w Berlinie.

Znajomość języka niemieckiego nie jest koniecznością

Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, jest dużym plusem i ułatwieniem dla osób decydujących się na wyjazd do Berlina. W wielu przypadkach nie jest to jednak konieczność. Często pracodawcę zadowala znajomość języka angielskiego, który jest także powszechnie używany w sklepach czy innych punktach usługowych w Berlinie.

Przebywając cały czas w tym mieście i osłuchując się z językiem niemiecki, możemy się go łatwo nauczyć. Wiele osób, nie uczęszczając nawet na kursy językowe, szybko przyswaja sobie język niemiecki, którym na co dzień posługują się ich koledzy z pracy czy współlokatorzy.

Bliskość Polski

Pracując w Berlinie możemy wciąż bardzo często odwiedzać ojczyznę. Stolica Niemiec znajduje się stosunkowo blisko naszego kraju, a siatka połączeń autobusowych czy kolejowych do największych polskich miast jest bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli wolimy podróże samochodem, również nie będziemy mieli problemu z szybkim dotarciem do granic Polski, dzięki niemieckim autostradom. Nawet bardzo krótki urlop w kraju, nie powinien być zatem żadnym problemem.

W Berlinie dużo się dzieje

Berlin to wielokulturowa metropolia, która ma nam bardzo dużo do zaoferowania, również po pracy. Niemalże każdego tygodnia możemy wziąć udział w najróżniejszych wydarzeniach kulturowych, muzycznych czy sportowych. Dodatkowo, mnogość sklepów, restauracji, klubów czy innych miejsc, w których możemy miło spędzić czas, gwarantuje, że każdy może znaleźć najlepszą dla siebie rozrywkę. Powinniśmy pamiętać, że w miejscu do którego wyjedziemy będziemy nie tylko pracować, ale również spędzać czas wolny. Dlatego pod tym względem, Berlin też jest idealnym wyborem.