Nowi pracownicy, którzy otrzymali pracę w Niemczech często nie wiedzą co mają zabrać ze sobą na wyjazd. Pytania, które pojawiały się na tyle często postanowiliśmy umieścić na naszym blogu.

Część piąta:

 

Co mam zrobić jeśli potrzebuje zaliczki?

Jeśli potrzebujesz zaliczki, należy zwrócić się z tą prośbą do koordynatora projektu (namiary w karcie wyjazdu).

Kiedy mogę dostać pierwszą zaliczkę?

Zaliczkę możesz otrzymać po przepracowaniu pierwszego tygodnia. Jest ona zawsze przelewana na konto, które wpisałeś/aś w dokumentach na wyjazd (Angaben). Pamiętaj, że realizacja przelewu z Niemiec do Polski może potrwać do 3 dni roboczych dlatego dobrym rozwiązaniem jest założenie konta w niemieckim banku.

Co mam zrobić gdy chcę otrzymać dokładne informacje na temat otrzymanego wynagrodzenia?

Najlepiej napisz swoje pytania czy wątpliwości mailem do koordynatora z Zeitmann GmbH. Koordynator odpowie na Twoje pytania, a w razie potrzeby skonsultuje się z księgowością firmy i wróci do Ciebie z informacją zwrotną.

Kiedy jest wypłata?

W Zeitmann GmbH przelewy na wypłaty są robione każdego 15-go dnia następnego miesiąca. Weź pod uwagę, że jeśli masz konto w polskim banku, to twoja wypłata zaksięguje się w ciągu 2-3 dni roboczych (dokładny czas zależy od tego, w jakim banku posiadasz konto). Dlatego zachęcamy naszych pracowników do zakładania kont bankowych w niemieckich bankach, wówczas czas księgowania się wypłaty jest znacznie krótszy.

Czy muszę mieć niemieckie konto w banku?

W Zeitmann GmbH nie wymagamy niemieckiego konta bankowego. Wymagamy, abyś miał konto walutowe w banku, który Ty uważasz za najlepszy dla siebie (nasza firma nie daje pieniędzy do “ręki”, wypłaty i zaliczki są robione przelewem na konto). Natomiast zachęcamy do zakładania niemieckich kont bankowych, wówczas czas księgowania się przelewów jest znacznie krótszy.

Czy jest możliwość pracy w nadgodzinach?

Wszystko zależy od pracodawcy użytkownika. W ciągu pierwszych dni klient bacznie obserwuje nowego pracownika. W momencie kiedy pracodawca użytkownik jest pewien umiejętności pracownika i jego samodzielności, wówczas łatwiej jest mu podjąć decyzję o możliwości nadgodzin (jeśli jest to możliwe w danym zakładzie pracy).

Jak są płatne nadgodziny?

Nadgodziny są płatne zgodnie z niemieckim prawem pracy czyli 25% dodatku za każdą nadgodzinę.

Czy jest Zeitkonto?

W naszej niemieckiej spółce Zeitmann Gmbh nie ma Zeitkonto – co oznacza, że wraz z najbliższą wypłata zostaną Ci wypłacone wszystkie godziny przepracowane w poprzednim miesiącu.

Czy są dodatki zmianowe?

Tak, za pracę w nocy – 25% dodatku do każdej przepracowanej godziny.

Jak są płatne godziny przepracowane w sobotę?

Godziny przepracowane w sobotę są płatne zgodnie z niemieckim prawem pracy czyli stawka godzinowa + 25% dodatku do każdej przepracowanej godziny.

Czy pracodawca zapewnia wyżywienie?

Wyżywienie jest w Twoim zakresie. Jako pracodawca nie zapewniamy Ci wyżywienia.

Czy pracodawca opłaca podróż do Niemiec /zjazdy do Polski?

Podróż z Polski do Niemiec, a także zjazdy do Polski są na Twój koszt. Jako pracodawca nie zwracamy tych kosztów.

Czy, jak i kiedy będę otrzymywać paski wypłaty?

Po 20tym dniu następnego miesiąca otrzymasz pasek wypłaty na swój adres e-mail.

Jak czytać pasek wypłaty?

Zobacz wpis – pisaliśmy o tym wcześniej.