Mnóstwo Polaków wyjeżdża do Niemiec, szukając tam albo świetnych wspomnień z urlopów, albo też perspektyw na dobrze płatną pracę. Niemcy są najbliższym nam państwem, do którego wyjeżdżamy w poszukiwaniu pracy i często zostajemy na stałe – to bogaty kraj, a do tego wyjeżdżający mają blisko do rodzinnego, polskiego domu. Stąd bierze się wielka popularność tego kraju i poszczególnych jego miast. Najwięcej osób celuje oczywiście w Berlin czy Monachium, ale jest cała masa innych miejsc, które przyciągają swoim pięknem, przyjaźnie nastawionymi ludźmi oraz perspektywą świetnej pracy. Takim miejscem jest na przykład Freiburg – znany też w Polsce jako Fryburg Bryzgowijski.

W artykule opowiemy nieco o mieście, o tym dlaczego warto w nim mieszkać, odwiedzić go, jak również jakie są tam perspektywy na pracę!

Freiburg – informacje o mieście

Fryburg Bryzgowijski to miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Miasto jest siedzibą rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald. Leży nad rzeką Dreisam, będącą dopływem Renu, w świetnej lokalizacji przy granicy z Francją oraz Szwajcarią.

Dla osób, które lubią zwiedzać to naprawdę doskonała informacja, ponieważ w wolnej chwili można sobie urządzać dodatkowe wycieczki – i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Być może również z tego względu Freiburg jest popularnym ośrodkiem turystycznym i przyjeżdża tam nie tylko sporo Niemców, Szwajcarów, Francuzów, ale i dużo Polaków. Jeśli więc ktoś lubi czuć się swojsko, na pewno się nie zawiedzie – spora grupa naszych pobratymców to wielki plus, ponieważ zawsze można otrzymać od nich wsparcie i wymienić się doświadczeniami, radami.

Freiburg to również główne miasto historycznej krainy Bryzgowii – będącej częścią graniczną Cesarstwa Rzymskiego w czasach starożytnych. Samo miasto zostało co prawda założone dopiero w roku 1120 – jako wolne miasto handlowe – jednak jak widać historia terenu sięga sporo wstecz, z czego mieszkańcy są bardzo dumni. Doskonała lokalizacja to także efekt położenia na zachodnich stokach Schwarzwaldu, czyli malowniczego pasma górskiego. Widać to po wyglądzie miasta i jego okolic, więc jest co zwiedzać i czym się zachwycać – zarówno pod względem zabytków, jak i widoków.

Freiburg – dla turystów i pracujących

Można połączyć zwiedzanie z pracą, albo skupić się tylko na jednym lub tylko na drugim. Nie ma jednak wątpliwości, że pracując we Freiburgu będzie również wiele okazji do zwiedzania miasta i jego okolic – z czego oczywiście każdy skorzysta. Freiburg jest znanym ośrodkiem turystycznym, więc praca w nim często dotyczy właśnie ofert związanych z tą branżą. To jednak również miejsce o doskonale rozwiniętym przemyśle chemicznym, włókienniczym i odzieżowym. Oferty pracy mogą zatem dotyczyć także tych branż – choć nie wyłącznie!

Najwięcej ofert pracy dotyczy oczywiście zawsze opieki nad osobami starszymi oraz kwestii technicznych – a zatem skierowana jest do specjalistów murarzy, cieśli, hydraulików, elektryków i tak dalej. W Niemczech brakuje tego rodzaju specjalistów, a Polacy są pod tym względem niezwykle biegli. Niemcy sami poszukują kolejnych rąk do pracy i dobrze płacą – nic więc dziwnego, że tego rodzaju wyjazdy są chętnie podejmowane.

Z pewnością pracę w mieście znajdzie również:

  • tokarz
  • ślusarz
  • operator maszyn
  • lakiernik
  • mechanik
  • blacharz samochodowy
  • kierowca samochodu ciężarowego.

Jak już wspomniano, w mieście jest również mnóstwo turystów i w związku z tym poszukiwane są osoby mogące pracować na recepcji, albo też jako kelnerzy w licznych restauracjach. W przypadku tej drugiej pracy oczywiście można zarobić jeszcze więcej, ponieważ do podstawowej pensji doliczają się jeszcze napiwki. Ogólnie rzecz biorąc żeby podjąć tego rodzaju pracę, która wymaga kontaktu z Klientami z różnych stron świata, trzeba dobrze opanować przynajmniej język angielski.

Dobrze by było również znać trochę niemiecki, choć to już zależy od indywidualnej oferty i woli zatrudniającego. Może się zdarzyć, że przyjmie on do pracy bez znajomości języka niemieckiego. Nie trzeba znać za to języka, żeby być zatrudnionym jako pokojówka – wiadomo że kilka słów jest potrzebnych, żeby jakoś dogadać się co do obowiązków, natomiast nie ma tam już kontaktu z Klientami, więc wymagania językowe odpadają. Podobnych ofert jest dosyć dużo, zapłata dobra, a połączenia z Polską również doskonałe. Dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad pracą za granicą, Freiburg jest naprawdę niezłym pomysłem!