Wizyty w muzeach to często koszmar naszego dzieciństwa. Obowiązkowy punkt wycieczki szkolnej, sucha opowieść przewodnika i surowy zakaz dotykania eksponatów. To już przeszłość! Dzisiejsze muzea są interaktywne i otwarte nie tylko na nowe technologie, ale także na niekonwencjonalne tematy. Spośród niemieckich i holenderskich ośrodków wybraliśmy te, w których wizyta będzie czystą przyjemnością.

 

Niemieckich propozycji nie można zacząć inaczej, jak od zaproszenia na berlińską Wyspę Muzeów. W jej skład wchodzi:

 

  • Muzeum im. Bodego – wśród ekspozycji znajduje się m.in. malarstwo renesansu i baroku, rzeźby z kości słoniowej, sztuka bizantyjska, numizmaty,
  • Nowe Muzeum prezentujące sztukę egipską, zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza,
  • Stara Galeria Narodowa z rzeźbami klasycystycznymi i dziełami tworzonymi pod wpływem naturalizmu i Jugendstilu,
  • Stare Muzeum – sztuka antyczna,
  • Muzeum Pergamońskie ze zbiorami sztuki starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej.

Gdyby tego było mało, to sam kompleks architektoniczny znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Bez wątpienia wycieczka na Wyspę Muzeów to zajęcia na co najmniej jeden, pełny dzień. Wejście do każdego muzeum to każdorazowo koszt 10-12 €, dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić wspólny bilet do wszystkich obiektów, za który zapłacimy 18 € (dzieci – 9 €).

 

Tych, których od sztuki pociąga bardziej nauka i technika, z pewnością zainteresuje Muzeum Niemieckie. To jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych. Na powierzchni 25 000 m² znajduje się 50 działów tematycznych (m.in. Maszyny, Instrumenty Muzyczne, Transport, Rolnictwo), planetarium (w którym odbywają się pokazy laserowe), a także obserwatorium astronomiczne. Zobaczycie tutaj pierwszą elektryczną lokomotywę, XVIII-wieczną maszynę rachunkową czy trójkołowy samochód Karla Benza. Obiekt czynny jest od wtorku do piątku w godzinach: 9 – 17:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach: 10 – 18. Za wstęp osoby dorosłe zapłacą 11 €, natomiast dzieci 4 €.

 

Gratką dla fanów technologii będzie również wizyta w Muzeum Gier. Znajdują się tam największe w Europie zbiory gier komputerowych, konsoli i gier video. Na zwiedzających czeka 35 gier komputerowych, pierwsza wyprodukowana konsola do gry video i pierwszy seryjny automat do gier. Warto dodać, że nie są to tylko eksponaty, wiele z nich można dotknąć i wypróbować. Atrakcje dostępne są codziennie od 10 do 20 (w piątki oraz soboty do 21), a bilety kosztują 9 i 6 €.

 

Dla łasuchów, największą atrakcją może okazać się Muzeum Czekolady. Można prześledzić w nim historię czekolady (już od czasów Majów czy Azteków!), poznać metody jej wytwarzania i sposoby wykorzystania w kosmetyce. Zwiedzanie oczywiście należy połączyć z degustacją – najlepiej z 3 metrowej czekoladowej fontanny lub produkcją swojej autorskiej tabliczki. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 10 – 18 (z wyjątkiem listopada, wówczas muzeum jest nieczynne w poniedziałki) oraz w soboty i niedziele od 11 do 19. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 11 €, dla dzieci 7.5 €. Dzieci poniżej 6 roku życia mogą wejść za darmo.

 

Tematyką kulinarną zajmuje się również Muzeum Currywusrt, czyli muzeum kiełbasek zcurry, które są  najpopularniejszym daniem typu fast food w Niemczech. Dzięki interaktywnym wystawom można poznać historię tego przysmaku, zobaczyć filmy z najlepszymi scenami z kiełbasą, wypróbować różnych jej odmian oraz odpocząć na gigantycznej sofie w kształcie kiełbasy z musztardą i frytkami. Muzeum czynne jest codziennie od 10 do 18, a za bilet zapłacimy 11 lub 8.50 €.

 

Holenderskie znakomitości

 

W kraju, w którym urodzili się m.in. Rembrandt czy Van Gogh nietrudno znaleźć muzea ze światowej czołówki. Do takich bez wątpienia należy Muzeum Narodowe. Nie bez powodu porównywane jest do takich obiektów jak Luwr czy Nationall Gallery. W swoich zbiorach posiada 8 tys. obiektów sztuki światowej, co sprawia, że jest to najbogatsza kolekcja w całej Holandii. Najpopularniejszą wystawą jest ta, poświęcona kulturze materialnej Holandii w okresie tzw. złotego stulecia. Znajdziemy w niej domki dla lalek, kolekcje sreber, porcelany, mebli i fotografii. Na zwiedzających czeka w sumie 80 sal i dzieła wielkich twórców. Muzeum czynne jest codziennie od 9 do 17. Bilet wstępu kosztuje 17.5 € jednak wszyscy poniżej 18 roku życia mogą wejść za darmo.

 

Miłośnicy historii, podczas zwiedzania holenderskich muzeów, nie mogą pominąć domu 13-letniej żydówki – Anny Frank, której pamiętnik został przetłumaczony na 30 języków i sprzedany w 30 milionach egzemplarzy. Kamienica, na poddaszu której mieszkała wraz z rodziną i znajomymi Anna Frank znajduje się w Amsterdamie, przy ulicy Prinsengracht. Oprócz pustego aneksu, w którym ukrywali się przez dwa lata, znajdują się tam również rzeczy osobiste autorki oraz wystawa poświęcona drugiej wojnie światowej, Holocaustowi oraz prześladowaniom mniejszości na świecie. Muzeum czynne jest codziennie, od kwietnia do września w godzinach: 9 do 22 i od listopada do marca od 9 do 19 (w soboty do 21). Cały bilet kosztuje 9 €, bilet szkolny dla dzieci w wieku 10-17 lat – 4.5 € natomiast dzieci poniżej 10 roku życia mogą wejść za darmo.

 

Polskim akcentem wśród holenderskich muzeów jest Muzeum Nauki i Techniki Nemo. Dlaczego? Ponieważ z zewnątrz wygląda jak Muzeum Solidarności (wielki okręt) natomiast atrakcje podobne są do tych oferowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Jeśli więc nie mieliście okazji zobaczyć i sprawdzić tych dwóch muzeów, to w Amsterdamie możecie nadrobić zaległości. W muzeum znajdują się cztery piętra, każde poświęcone innej tematyce („Jak działa nauka”, „Technika i życie codzienne”, „Kosmos i pierwiastki chemiczne”, „Człowiek i biologia”). W Nemo każdy eksponat można dotknąć, nacisnąć czy przesunąć, a także wziąć udział w eksperymentach. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach: od 10 do 17:30. Od kwietnia do sierpnia, a także podczas wakacji szkolnych otwarte jest również w poniedziałki. Dzieci do 3 lat mogą skorzystać z darmowego wejścia natomiast bilet wstępu dla pozostałych osób kosztuje 16.5 €.

 

Ciekawym tematycznie i niespotykanym gdzie indziej jest Muzeum Prostytucji w Amsterdamie. To instytucja, która za cel postawiła sobie poprawę wizerunku osób pracujących w tej branży. Prostytucja w Holandii jest w pełni legalna, a pracownice zrzeszają się w związki zawodowe, regularnie poddają badaniom i płacą podatki. Muzeum znajduje się w Dzielnicy Czerwonych Latarni, tuż obok Muzeum Seksu i Muzeum Erotyki.

Ostatnim polecanym przez nas miejscem jest Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. To pierwsza filia słynnego londyńskiego muzeum. Możecie tutaj dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z figurami artystów, polityków, sportowców. Oprócz tego, w specjalnym studio istnieje możliwość stworzenia własnego dzieła.  Wszyscy powyżej 16 roku życia za bilet zapłacą 23.5 €, natomiast dzieci do 5 roku życia 19.5 €.

 

Wskazówki:

  • Bilety kupowane online są zawsze tańsze niż te opłacane w kasach biletowych.
  • Jeśli macie w planach zwiedzanie kilku obiektów w Holandii, polecamy wykupić Museumkaart, która umożliwia korzystanie z ponad 400 muzeów publicznych oraz innych atrakcji w całej Holandii za 59.90 € (dla dzieci: 32.45 €) przez 31 dni.

 

Jesteśmy pewni, że zwiedzając zaproponowane przez nas muzea, na pewno nie będziecie się nudzić!