Specjaliści zachęcają, by po pracy odpoczywać aktywnie – nawet wtedy, gdy w ciągu dnia pracujemy fizycznie. Jazda rowerem to pomysł nie tylko na popołudniową rozrywkę, ale także na długi sportowy weekend. Dlatego poniżej prezentujemy opis najciekawszych tras rowerowych w Niemczech i Holandii, z których warto skorzystać.

NIEMCY

Szlak 100 zamków

Cztery połączone ze sobą ścieżki o długości 210-310 km wiodą nas wokół ponad 100 niemieckich zamków, pałaców i dworów. Cała trasa to 960 km głównie płaskich odcinków, na których wydzielone zostały ścieżki rowerowe. Atrakcje znajdują się niedaleko siebie, dlatego jest to trasa idealna dla początkujących oraz rodzin z dziećmi.

Nadbałtyckie perły

Szlak prowadzi przez miasta (m.in. Wismar i Straslund, których starówki znajdują się na liście UNESCO), ale też wokół kąpieliska Heiligendamm i największej niemieckiej wyspy – Rugii. Niezmienne jest jedno – wszędzie towarzyszy nam morze. Na trasie o łącznej długości 1 095 kilometrów, podczas pokonywania których możemy podziwiać wybrzeże skaliste, białe plaże, fiordy i zatoki. Teren jest głównie płaski, miejscami znajdują się pagórki i większe wzniesienia. Większość trasy wiedzie asfaltowymi drogami, ale znajdują się na niej również odcinki kamienne, płytowe, piaskowe i żwirowe.

Europejski szlak rowerowy R1

To międzynarodowy szlak rowerowy o łącznej długości 3 700 km. Wiedzie od Calais we Francji do Petersburga w Rosji. Niemiecki odcinek ma długość 960 km i rozpoczyna się w Vreden (na granicy holenderskiej), a kończy się w Küstrin – Kietz przy polskiej granicy. Trasa pokazuje cały przekrój geologiczny Niemiec – od równinnych terenów w rejonie Musterland, poprzez wzniesienia na Pogórzu Wezerskim, aż do podnóża Gór Harz.  Większość drogi przebiega blisko natury, z dala od ruchu samochodowego (chociaż trasa wiedzie również przez miasta np. Berlin).

Wskazówki dla rowerzystów  w Niemczech:

  • Jazda odbywa się po prawej stronie drogi chyba, że znaki mówią inaczej.
  • Dziecko może być przewożone tylko na rowerze, który posiada zabezpieczenia na szprychach.
  • Rowerzyści podczas jazdy nie mogą rozmawiać przez telefon ani pisać wiadomości. Za takie przewinienie grozi mandat w wysokości 50 €.

HOLANDIA

De Hoge Veluwe

Największy park narodowy w Holandii to idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Na terenie ponad 5 tys. hektarów znajdują się lasy, wydmy, wrzosowiska i pagórki, do których prowadzą asfaltowe, piesze i rowerowe ścieżki. W środku znajduje się Kröller-Müller Museum z kolekcją malarstwa i krajobrazowym parkiem rzeźb. Wstęp do parku jest płatny (bilet cały 10 €, bilet ulgowy 5 €). Cena uwzględnia również wypożyczenie roweru.

North Sea Route  

Szlak wokół Morza Północnego to 6 tys. kilometrów przebiegających przez 6 różnych państw. Holenderski odcinek wiedzie przez ruchome wydmy, piękne tereny z wiatrakami i tulipanami oraz kąpieliska. Przebiega zaledwie kilkanaście kilometrów od Amsterdamu i Rotterdamu. North Sea Route figuruje w Księdze Rekordów Guinessa jako najdłuższa, ciągła, oznaczona ścieżka rowerowa.

Amsterdam – Groningen

Trasa o długości 310 km wiedzie przez największe atrakcje Holandii –  Amsterdam, wioskę wiatraków Zaanse Schans, ogród kwiatowy Keukenhof oraz słynne miasta Edam i Enkuhuzen. Szlak nie jest wymagający, z łatwością poradzą sobie na nim początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Ze względu na liczne atrakcje po drodze, na wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem należałoby poświęcić ok. 12 dni.

Wskazówki dla rowerzystów w Holandii:

  • Holandia to jedyny kraj na świecie, gdzie więcej jest rowerów niż mieszkańców. Dlatego na ścieżkach rowerowych często panuje tłok i łatwiej o kolizję.
  • Po ścieżkach rowerowych mogą poruszać się również motorowery i skutery, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przed wykonaniem planowanego manewru.  
  • Przy trasach, co kilka kilometrów, rozstawione są specjalne skrzynki z narzędziami, za pomocą których, samodzielnie można dokonać prostych napraw.
  • Ścieżki oznaczane są dwoma kolorami: czerwonym i zielonym. Czerwone to trasy wiodącą do konkretnego celu, zielone to ścieżki krajobrazowe.

Znacie inne ciekawe trasy? Napiszcie nam o tym! Z pewnością dołączymy je do naszego przeglądu. Czekamy również na Wasze zdjęcia zrobione podczas rowerowych wycieczek!