Niemcy – kraj motoryzacji


Volkswagen, Mercedes – Benz, Porsche, Opel, Audi, BMW. Co łączy te czołowe marki? Wszystkie wywodzą się z Niemiec. Dlatego kraj ten nazywany jest często krajem motoryzacji. Tutaj każdy może zobaczyć, dotknąć i wypróbować najnowsze modele bez względu na to, ile zarabia. Gdzie powinni udać się fani motoryzacji? Podpowiedzi znajdują się poniżej.

 

Muzeum Porsche w Stuttgarcie

Jedno z najsławniejszych muzeów w Niemczech, w którym możecie zobaczyć zarówno stare, jak i nowe samochody – łącznie ponad 80 modeli. Oprócz stałych ekspozycji przygotowywane są również wystawy czasowe, pokazujące np. niewykorzystane pomysły. Na fanów szybkiej jazdy czeka również możliwość wypożyczenia wybranego samochodu. Godzinny przejazd Porsche 911 to koszt 139 €.

 

Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 18.

Bilety: dorośli 8 €, młodzież 4 €, dzieci do 14 roku życia – wstęp darmowy.

 

Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie

Kolejnym ciekawym muzeum w Stuttgarcie jest muzeum wielkiego producenta samochodów – Mercedesa. To najstarsza marka samochodowa na świecie. Oprócz 160 samochodów znajduje się tu ponad 1500 innych eksponatów, ilustrujących historię firmy i motoryzacji.

 

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela od 9 do 18.

Bilety: dorośli 8 €, młodzież 4 €, dzieci do 14 roku życia – wstęp wolny.

 

Wskazówka: po odwiedzeniu jednego muzeum, warto zachować bilet wstępu nie tylko na pamiątkę. Na jego podstawie, do drugiego obiektu, kupimy wejściówkę taniej o 25%.

 

Muzeum techniki i samochodów w Sinheim

To propozycja dla tych, którzy pasjonują się nie tylko samochodami. Znajduje się tam ponad 200 motocykli, 50 samochodów wyścigowych, pojazdy militarne, samoloty, lokomotywy parowe i spalinowe oraz pojazdy rolnicze. Dodatkowo, muzeum dysponuje kinem 3D, w którym ekran ma wymiary sześciopiętrowego biurowca (22×27 metrów)!

 

Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 18.

Bilety: dorośli od 16 €, dzieci – od 13 €.

 

Tor rajdowy w Nürburgring

To jeden z najtrudniejszych w Europie torów wyścigowych. Jego ogólnodostępna, północna pętla ma długość ponad 25 kilometrów i składa się ze 170 zakrętów. Tor można pokonać samodzielnie, własnym lub wypożyczonym samochodem, a także skorzystać z porad instruktora.

Wskazówka: przed wizytą warto sprawdzić aktualnie planowane imprezy, podczas których tor mógłby być częściowo niedostępny.

 

Miasteczko samochodowe w Wolfsburgu

To park rozrywki składający się z 16 nowoczesnych hal, w których umieszczono setki samochodów. Wśród najpopularniejszych atrakcji wymieniane są:

  • Zeithaus, czyli trzypiętrowe muzeum motoryzacji, ukazujące historię rozwoju samochodów na autentycznych modelach ponad 50 światowych marek.
  • Autotürme, czyli dwie, blisko 50-cio metrowe wieże, będące zautomatyzowanym regałem na najnowsze modele samochodów. To sklep, do którego możesz przyjść, wybrać jeden spośród 800 samochodów i od razu wrócić nim do domu.
  • Ekstremalna jazda z instruktorem – podczas treningu, który trwa 45 minut można pokonać zwodzony most, przeszkody wodne, schody oraz wzgórze o kącie nachylenia 60%. Koszt takiej lekcji to 35 €.

Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 18.

Ceny biletów: dorośli 15 €, dzieci, młodzież i studenci – 6 €.

 

Hamburg Harley Days

Będąc w Niemczech warto odwiedzić największą miejską imprezę motocyklową w Europie. Odbywa się ona co roku pod koniec czerwca w Hamburgu. Do miasta przyjeżdża wówczas ponad 50 tysięcy maszyn. Najbardziej widowiskową częścią wydarzenia jest niedzielny przejazd uczestników zlotu głównymi ulicami miasta. Podczas całego weekendu na kilku scenach odbywają się również liczne koncerty i pokazy.