W 2007 roku roku bardzo wiele mówiło się na temat gwałtownego wzrostu wskaźnika emigracji zarobkowej Polaków – poza granicami kraju pracowało wówczas ponad 2,1 miliona naszych rodaków. Z badań GUS wynika, że pod koniec roku 2015 liczba ta wynosiła już 2320 tysięcy osób. Wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, a najczęściej – jak można wnioskować z badań CBOS – do Niemiec. Sytuacja zmieniła się, ponieważ jeszcze dekadę temu głównym kierunkiem emigracji były wyspy brytyjskie, natomiast dzisiaj częściej decydujemy się szukać pracy zaraz za naszą zachodnią granicą. Tendencja ta dotyczy nie tylko osób, które już wyjechały, ale także tych, które dopiero rozważają taką możliwość – przeszło 30% z nich najchętniej podjęłoby pracę w Niemczech, podczas gdy zaledwie kilkanaście procent w Anglii.

Choć z roku na rok przybywa Polaków emigrujących do Niemiec, wciąż zderzamy się z pewnymi trudnościami towarzyszącymi pierwszemu wyjazdowi za granicę. W sieci można znaleźć wiele porad w tym zakresie, jednak nie wszystkie są aktualne, trafne, a zdarza się, że niektóre z nich bywają ze sobą sprzeczne. Dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie przydatne i sprawdzone informacje w jednym miejscu.

Praca tuż za granicą

Powodów, dla których głównym kierunkiem emigracji naszych rodaków są Niemcy jest naprawdę wiele. Najbardziej oczywistym z nich jest sytuacja ekonomiczna, a konkretniej: wysokość zarobków. Już kilka kilometrów od naszej granicy pracownicy z Polski mogą liczyć na wynagrodzenie stanowiące 5-krotność ich polskiej pensji. Na mocy ustawy ze stycznia 2015 roku podniesiona została w Niemczech najniższa stawka za godzinę pracy. Ponadto określone zostały również gwarantowane stawki godzinowe dla poszczególnych zawodów, dzięki czemu specjaliki oraz pracownicy wykwalifikowani mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki finansowe. Od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków jest też zwyczajnie o wiele łatwiej o zatrudnienie -jest więcej ofert i nie potrzebujemy pozwolenia na pracę. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą dowód osobisty i posiadane uprawnienia. Pamiętajmy jednak, by uważnie przeglądać oferty i sprawdzać profile pracodawców, ponieważ nietrudno trafić na firmę, która nie zagwarantuje nam umowy i ubezpieczenia. Dlatego korzystanie z pomocy polskiej agencji rekrutacyjnej jest tak wygodne – otrzymamy gwarancję legalnego zatrudnienia, przetłumaczone dokumenty, a także wsparcie w przypadku wątpliwości przy rozliczeniu wynagrodzenia czy w jakichkolwiek innych kwestiach związanych z pracą. Sprawdzajmy przy tym wiarygodność samej agencji – o legalności działania świadczy numer KRAZ (przykładowo w przypadku agencji Zeitmann jest to numer 9212).

Drugim, prawdopodobnie równie ważnym, powodem emigracji do Niemiec jest odległość. Zdarza się, że Polacy mieszkający kilkanaście kilometrów od granicy dojeżdżają codziennie do pracy w landach wschodnich. Zdecydowana większość postanawia jednak zamieszkać w Niemczech, ponieważ odległość czasami zaledwie paruset kilometrów od domu umożliwia częste wizyty w rodzinnym kraju i utrzymanie zażyłych relacji z bliskimi czy przyjaciółmi. Przy tej okazji o wiele tańszy staje się też dojazd do pracy – nie ponosimy kosztów biletów lotniczych, możemy pojechać własnym samochodem.Trzeba jednak wiedzieć kilka rzeczy.

Autem do Niemiec

Zdecydowana większość osób podejmujących pracę za zachodnią granicą decyduje się dojechać na miejsce własnym samochodem – to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale i bardziej komfortowe. Musimy jednak mieć na uwadze, że w Niemczech obowiązują nieco inne przepisy drogowe. Poza tym na drodze może przydarzyć się dosłownie wszystko, jednak za granicą może być nam trudniej poradzić sobie z problemem, jeśli nie przygotujemy się jeszcze przed wyjazdem.

Po pierwsze: zadbajmy o właściwe wyposażenie samochodu. Choć w świetle konwencji z 1968 roku mamy prawo być wyposażeni zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym zarejestrowany został nasz samochód, dobrze jest mimo to mieć ze sobą kilka drobiazgów, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności i składania wyjaśnień służbom mundurowym. I tak przykładowo w Polsce nie musimy mieć w samochodzie apteczki, podczas gdy u naszych sąsiadów jest ona obowiązkowa – koszt nieduży, a pozwoli uniknąć dyskusji w przypadku kontroli.To samo dotyczy kamizelki odblaskowej – koszt to zaledwie 15 zł, dlatego dla własnego komfortu (ale i bezpieczeństwa w razie wypadku) warto. Nie z uwagi na prawo, ale na praktyczne zastosowanie, powinniśmy mieć przy sobie koto zapasowe (albo przynajmniej piankę do łatania opon i podstawowy zestaw narzędzi), linę holowniczą (pamiętajmy, że na niemieckiej autostradzie wolno holować samochód tylko do najbliższego zjazdu), zapasowe żarówki (oczywiście dostosowane do reflektorów naszego auta) i bezpieczniki.

W centrach miast specjalnymi znakami (biały prostokąt z czerwonym kręgiem i napisem Umwelt Zone) wydzielone są zielone strefy ekologiczne, do których wjechać możemy jedynie ze specjalną nalepką na szybie, która stanowi dowód na to, że nasz pojazd mieści się w normie emisji spalin. W tej chwili w Niemczech jest łącznie ponad 50 miast strefami ekologicznymi – należą do nich m.in. Berlin, Dortmund czy Frankfurt. Istnieją 3 typy naklejek (zielona, czerwona, żółta), które dopasowywane są do naszego samochodu na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. Koszt nalepki – kilka euro na dowolnej stacji diagnostycznej TUV; koszt braku nalepki, jeśli zostaniemy przyłapani – mandat w wysokości kilkudziesięciu euro.

Pamiętajmy, by mieć ze sobą nawigację samochodową. Jeśli będziemy mieli problemy z dotarciem do miejsca, w którym powinniśmy się zgłosić po raz pierwszy do pracy, zawsze możemy skontaktować się z konsultantem z agencji, za pośrednictwem której zostaliśmy zatrudnieni. Jeśli jesteśmy już prawie na miejscu, możemy też zawsze pytać o drogę napotkane osoby – o ile znamy język niemiecki.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że pierwszy wyjazd do pracy za granicę to zawsze pewne zmiany. Jeśli odpowiednio przygotujemy się wcześniej, nie damy się zaskoczyć na miejscu i będziemy mogli cieszyć się stabilną pracą i wynagrodzeniem wielokrotnie wyższym niż w Polsce. Życie bywa pełne nieprzewidzianych sytuacji, dlatego jeśli korzystamy z pośrednictwa agencji, która pomaga nam znaleźć pracę możemy liczyć na pełne wsparcie konsultantów, którzy w razie potrzeby wstawią się za nami u Pracodawcy, pomogą wyjaśnić nasze wątpliwości, podpowiedzą co zrobić. Bo przecież każdy z nas jedno wie na pewno – poczucie bezpieczeństwa to podstawa, a nie dodatkowy komfort.