Praca w Hamburgu – co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się do portowego miasta?

Odkąd Niemcy otworzyli rynek dla polskich pracowników i umożliwili im legalne zatrudnienie, coraz więcej Polaków udaje się w tamtą stronę. Hamburg jest jednym z często obieranych kierunków. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na to miasto, co można tam robić i z jakimi warunkami wiąże się zatrudnienie w Hamburgu? Dowiedz się już teraz!

Miasto pełne kontrastów

Hamburg łączy w sobie kupieckie tradycje i ducha nowoczesności; nie bez powodu bywa nazywany nadmorską perłą północy. Na jednym kawałku ziemi znajdują się największy port w Europie, cudowna starówka pełna odrestaurowanych kamienic, kompleks Speicherstadt ze słynnymi, neogotyckimi spichlerzami oraz innowacyjna dzielnica HafenCity… Hamburg to miasto pełne kontrastów. Liczne atrakcje zachęcają do odwiedzin, a godne płace – do pozostania na dłużej i do podjęcia tam pracy.

Jak można pracować w Hamburgu?

Ponieważ Hamburg jest miastem portowym, najłatwiej załapać się tam do pracy w przemyśle stoczniowym. Handel w niemieckim mieście kwitnie już od całych wieków – niegdyś urzędowali w nim kupcy, a dziś swoje siedziby wybudowały tam największe globalne korporacje. Oprócz tego bardzo prężnie rozwija się przemysł farmaceutyczny – w Hamburgu bardzo potrzeba lekarzy, chemików i farmaceutów. Swoje fabryki stawiają tam również światowe przedsiębiorstwa lotnicze i mechaniczne, dlatego nie brakuje pracy dla inżynierów. Ponieważ w mieście jest bardzo dobra infrastruktura kolejowa, o pracę nie muszą się martwić osoby z doświadczeniem w kolejnictwie.

W okolicach Hamburga bardzo łatwo o dochodową pracę sezonową, chociażby przy zbiorach owoców. Jak wszędzie, potrzeba też ludzi do sprzątania i opiekowania się dziećmi i osobami starszymi. Praca w Niemczech jest dostępna od zaraz dla tych, którzy komunikatywnie znają niemiecki, są uczciwi, rzetelni i dyspozycyjni. Dlaczego warto jechać właśnie tam? Miasto dostarcza doskonałych warunków do życia, a przy tym oferuje wysokie zarobki. Minimalna pensja godzinowa w legalnej pracy wynosi 8,5 euro za godzinę. Pozostaje pytanie – jak znaleźć pracę w Hamburgu?

Agencja zatrudnienia – dlaczego warto?

Najłatwiej będzie odszukać wygodną posadę, korzystając z usług agencji zatrudnienia. Wśród Polaków, którzy chcieliby pracować w Niemczech, pokutuje mit, że do tego konieczna jest znajomość języka. Tymczasem nie tylko sprzątaczki i opiekunki, ale też polscy stolarze, hydraulicy czy budowlańcy mogą znaleźć pracę w Hamburgu bez większego problemu.

Licencjonowana agencja zagwarantuje bezpieczeństwo nie tylko zatrudnienia, ale też samego pobytu w Hamburgu. Z pewnością pomoże z niezbędnymi formalnościami, a możliwe, że zaoferuje także zakwaterowanie. Najważniejsze jednak pozostają kwestie formalne, przy których naprawdę potrzeba doświadczonego przewodnika. Należą do nich m.in.:

  • podpisanie umowy o pracę (pracodawca musi ją sporządzić najpóźniej do miesiąca od dnia zawarcia jej ustnej wersji),
  • wynajem pokoju albo mieszkania na podstawie umowy o pracę (zaświadczenie o wynajmie będzie później konieczne np. do uzyskania kredytu),
  • ubezpieczenie zdrowotne (przy zameldowaniu otrzymuje się namiary na kilkanaście kas chorych; wystarczy, że ubezpieczysz się Ty, a opieką będzie objęta Twoja rodzina, o ile przebywa w Niemczech),
  • zameldowanie w urzędzie, który jest odpowiedni dla miejsca zamieszkania (od 7 do 14 dni od przyjazdu) – tu potrzebna jest umowa najmu,
  • założenie konta bankowego (na konto przesyłane będą wypłaty, przyda się ono także do opłacania rachunków),
  • jeśli przyjedziesz wraz z rodziną, konieczny będzie wybór klasy podatkowej i zastępcze zaświadczenie odnośnie karty podatkowej.

Dopełnienie wymogów formalnych związanych z pracą w Hamburgu zajmuje maksymalnie kilka dni, warto jednak mieć kogoś, kto poprowadzi Cię za rękę. Odstępstwa od wymogów są traktowane jak łamanie unijnego prawa i mogą zostać ukarane grzywną. Korzyści z legalnej pracy z ramienia agencji zatrudnienia jest wiele: od przysługującej płacy minimalnej, przez terminowe wypłaty, aż po ubezpieczenie zdrowotne i ogólne poczucie stabilizacji. Sprawdź oferty pracy w Hamburgu i odpowiedz sobie na pytanie, czy warto wyjechać!