Nowi pracownicy, którzy otrzymali pracę w Niemczech często nie wiedzą co mają zabrać ze sobą na wyjazd. Pytania, które pojawiały się na tyle często postanowiliśmy umieścić na naszym blogu.

Część ósma:

 

Choroba, ubezpieczenie.

 

Co mam zrobić jeśli jestem chory i potrzebuję wizyty u lekarza?

W pierwszej kolejności poinformuj koordynatora projektu, aby mógł poinformować Klienta. Będąc zatrudnionym w Zeitmann GmbH jesteś ubezpieczony od pierwszego dnia pracy w niemieckiej kasie chorych. Zgłaszając się do lekarza pierwszego kontaktu wystarczy posiadać ze sobą kartę ubezpieczenia. Musicie nam niezwłocznie dostarczyć ewentualne zwolnienie lekarskie.

Może zdarzyć się, że jeśli zarejestrujesz się na wizytę lekarską do prywatnej praktyki lekarskiej, lekarz wystawi Ci rachunek. Należy wówczas uregulować należność za wizytę i dostarczyć do kasy chorych otrzymane od lekarza zaświadczenie – wówczas płatność za wizytę zostanie Ci zwrócona przelewem na konto.

Co muszę zrobić żeby moja rodzina miała ubezpieczenie zdrowotne?

Do koordynatora projektu (kontakt w karcie wyjazdu).

Co mam zrobić jeśli pracodawca użytkownik zaproponuje mu zatrudnienie bezpośrednio u siebie?

Masz możliwość ubezpieczenia najbliższej rodziny w niemieckiej kasie chorych – wystarczy przesłać do nas taką informację, my przygotujemy formularze zgłoszeniowe potrzebne do ubezpieczenia i wydania kart. Z ubezpieczenia mogą skorzystać Twoje dzieci oraz małżonka/małżonek, którzy mieszkają w Polsce, muszą jednak posiadać druk E106, który wydaje zawsze Kasa Chorych w której jesteś ubezpieczony.

Co mam zrobić jeśli ulegnę nieszczęśliwemu wypadkowi w czasie wolnym?

Jeśli jest to zagrożenie życia, wezwij pogotowie. Jeśli wymagasz pomocy lekarza, udaj się do najbliższej placówki. Zawsze możesz się też zwrócić o poradę do koordynatora projektu.

Gdzie jestem ubezpieczony?

W związku z tym, że jesteś zatrudniony/a na niemieckiej umowie o pracę w firmie Zeitmann GmbH, zawsze jesteś ubezpieczony w Niemczech. Jeśli skorzystałeś/aś z naszej propozycji, jesteś ubezpieczony w DAAK.

Kiedy, jak i na jaki adres dostanę kartę ubezpieczeniową?

Karty ubezpieczeniowe i korespondencja z niemiecką kasą chorych są wysyłane na adres Zeitmann Gmbh a następnie my je wysyłamy pocztą na Twój adres (do Polski lub do Niemiec, zależy gdzie sobie życzysz).

Co mam zrobić jak nie mam jeszcze karty ubezpieczeniowej, a muszę iść do lekarza?

Jeśli karta jeszcze nie dotarła do nas pocztą, wtedy uzyskujemy dla Ciebie z kasy chorej numer ubezpieczenia (die Versicherungsnummer). Z tym numerem możesz skorzystać z ubezpieczenia mimo braku karty.

Czy za wizyty u lekarza muszę płacić?

Zgłaszając się do lekarza pierwszego kontaktu wystarczy posiadać ze sobą kartę ubezpieczenia – zostaniesz przyjęty nieodpłatnie.
Może zdarzyć się, że jeśli zarejestrujesz się na wizytę lekarską do prywatnej praktyki lekarskiej, lekarz wystawi Ci rachunek. Należy wówczas uregulować należność za wizytę i dostarczyć do kasy chorych otrzymane od lekarza zaświadczenie – wówczas płatność za wizytę zostanie Ci zwrócona przelewem na konto.

Czy mogę się leczyć w Polsce będąc ubezpieczonym w Niemczech?

Będąc pracownikiem Zeitmann GmbH jesteś zawsze ubezpieczony w niemieckiej kasie chorych co uprawnia Cię do korzystania z opieki lekarskiej poza granicami Niemiec. Jeśli podczas urlopu pojawi się potrzeba skorzystania z pomocy lekarza/udania się do szpitala w Polsce, wystarczy, że okażesz druk E106, który przygotujemy dla Ciebie w razie potrzeby i prześlemy drogą elektroniczną.

Moja rodzina została zgłoszona do ubezpieczenia w Niemczech. Czy mogą leczyć się w Polsce?

Masz możliwość ubezpieczenia najbliższej rodziny w niemieckiej kasie chorych – wystarczy przesłać do nas taką informację, my przygotujemy formularze zgłoszeniowe potrzebne do ubezpieczenia i wydania kart. Z ubezpieczenia mogą skorzystać Twoje dzieci oraz małżonka/małżonek, którzy mieszkają na terenie Niemiec. Podobnie jak Ty, mogą oni korzystać z podstawowej opieki medycznej na terenie Niemiec, a także poza granicami Niemiec (po okazaniu druku E106).

Kto jest odpowiedzialny za wydanie i przesłanie mi karty ubezpieczeniowej?

Będąc pracownikiem Zeitmann GmbH składamy  w Twoim imieniu formularz zgłoszeniowy potrzebny do jej wydania.  Na karcie znajduje się Twoje zdjęcie, dlatego będziemy potrzebowali go od Ciebie przed wysłaniem zgłoszenia. Karta gwarantuje Ci dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Należy ją zawsze nosić przy sobie i po prostu pokazać w przychodni podczas wizyty u lekarza. Nie musisz płacić za wizytę – wszystkie koszty leczenia przejmuje kasa chorych.

Karta przypomina formą kartę bankową i zostanie do Ciebie wysłana po wyrobieniu – niezależnie od tego jesteś ubezpieczony od pierwszego dnia pracy w Zeitmann GmbH.