Nowi pracownicy, którzy otrzymali pracę w Niemczech często nie wiedzą co mają zabrać ze sobą na wyjazd. Pytania, które pojawiały się na tyle często postanowiliśmy umieścić na naszym blogu.

Część czwarta:

Jak wygląda pierwszy dzień w pracy?

Należy zgłosić się w zakładzie pracy (adres i godzina podane w karcie wyjazdu), przedstawić się i powiedzieć, że jest się z firmy Zeitmann GmbH. W pierwszym dniu najczęściej osoba odpowiedzialna w danej firmie pokazuje stanowisko pracy, przeprowadza krótkie szkolenie, a następnie dopuszcza pracownika do rozpoczęcia pracy. Pierwsze dni w pracy są szczególnie ważne, ponieważ Klient przypatruje się efektom pracy, a także postawie pracownika. Zawsze stawiaj się w pracy na czas, wykonuj pracę sumiennie  oraz posiadaj odpowiednie ubranie i obuwie robocze.

Do kogo mam się zgłosić pierwszego dnia pracy?

Zawsze przed wyjazdem otrzymasz od nas imię i nazwisko oraz numer telefonu do osoby odpowiedzialnej za Twoje wdrożenie pierwszego dnia pracy. Pamiętaj o przybyciu na miejsce przynajmniej 15 minut wcześniej. Niemcy bardzo cenią punktualność.

Jak mam uzupełniać listę obecności (Stundenzettel)?

Przed wyjazdem najlepiej wydrukuj sobie kilka kopii Stundenzettel. Na liście wpisz swoje imię, nazwisko, miesiąc, nazwę pracodawcy użytkownika. Każdego dnia wpisuj datę i godzinę rozpoczęcia, a także godzinę zakończenia pracy, liczbę przepracowanych godzin w danym dniu oraz przerwy. W każdy piątek zdobądź od przełożonego podpis pod godzinami. Jeśli nie ma podpisu Klienta, nie jesteśmy w stanie naliczyć Twojego wynagrodzenia. Pamiętaj żeby tego pilnować!!! Uzupełnioną i podpisaną listę z godzinami wyślij mailem lub mmsem do koordynatora projektu.

Jak wygląda transport z zakwaterowania do miejsca pracy?

Dojazd z zakwaterowania do miejsca pracy jest w twoim zakresie. Jeśli w ofercie pracy jest wymagany własny samochód, będziesz nim jeździć do pracy. Czasem zdarza się, że miejsce pracy jest tak blisko od zakwaterowania, że możesz przemieszczać się na piechotę. Przed wyjazdem otrzymasz dokładne informacje.

Kto pokrywa koszty podróży z zakwaterowania do miejsca pracy?

Koszty podróży z zakwaterowania do miejsca pracy są w Twoim zakresie. Jeśli w danym miejscu pracuje więcej osób, możecie dojeżdżać razem i dzielić się kosztami dojazdu.

Jak często mogę zjeżdżać do Polski?

To jest kwestia indywidualna do ustalenia z pracodawcą użytkownikiem. Natomiast zawsze pamiętaj – zanim zaplanujesz zjazd – skontaktuj się z koordynatorem projektu, ponieważ Klient musi na to wyrazić zgodę.

Kto płaci za media na zakwaterowaniu?

My jako Twój pracodawca organizujemy, wynajmujemy i opłacamy Twoje zakwaterowanie wraz z rachunkami za media.
Pamiętaj jednak, aby rozsądnie korzystać z mediów.

Na jak długo jest pierwsza umowa? Na jak długo jest kolejna umowa?

Pierwsza umowa o pracę jest umową na okres próbny i w zależności od pracodawcy użytkownika jest zawarta na dwa tygodnie lub miesiąc. Długość kolejnej umowy jest również uzależniona od decyzji Klienta. Koordynator projektu zawsze Cię poinformuje o przedłużeniu umowy.

Na jak długo jest praca?

To zależy przede wszystkim od tego jak będziesz się sprawował/a w pracy. Jeśli wiemy przed rozpoczęciem pracy, na jak długo jest przewidywany projekt, poinformujemy Cię o tym.

Co dokładnie będzie należało do moich obowiązków w pracy?

Staramy się uzyskać jak najbardziej dokładne informacje o Twojej pracy przed wyjazdem i przekazujemy je przy przedstawianiu Ci oferty pracy. W razie pytań, możesz zwrócić się do koordynatora projektu.

Kto jest moim pracodawcą?

Twoim pracodawcą jesteśmy my – Zeitmann GmbH. Pracodawcą użytkownikiem jest Klient, u którego fizycznie wykonujesz pracę.

Jakie są obowiązki niemieckiej agencji wobec pracownika?

Jeśli jesteś zatrudniony w naszej firmie Zeitmann Gmbh – oznacza to, że my:

  • podpisujemy z Tobą umowę o pracę
  • organizujemy i opłacamy Ci zakwaterowanie
  • zbieramy podpisane godziny pracy od Ciebie
  • naliczamy i wypłacamy Ci wynagrodzenie
  • zgłaszamy Cię do ubezpieczenia
  • pomagamy Ci w załatwieniu niemieckiego numeru podatkowego
  • wysyłamy Ci pasek wypłaty
  • w razie potrzeby wystawiamy zaświadczenie o zatrudnieniu czy zarobkach
  • w razie pytań, służymy pomocą i radą

Kim jest pracodawca użytkownik?

Pracodawca–użytkownik jest to firma z którą nasza spółka Zeitmann Gmbh ma podpisaną umowę o współpracy i w której fizycznie wykonujesz pracę. Od pracodawcy–użytkownika musisz otrzymać raz w tygodniu podpis na Stundenzettel (karcie z wpisanymi przepracowanymi przez Ciebie godzinami).

Czy w pracy pierwszego dnia będę miał szkolenie?

Zawsze w każdej pracy pierwszego dnia pracodawca przeprowadza szkolenie lub wprowadzenie do pracy. Jego długość zależy od poziomu skomplikowania pracy, a także od Twojego doświadczenia w danym zawodzie.

Jak się nazywa firma, w której będę pracował?

Przed wyjazdem poinformujemy Cię o nazwie firmy, w której będziesz pracować. Nazwę znajdziesz też w karcie wyjazdu.