Stuttgart. Miasto do pracy i wygodnego życia

Stuttgart to leżące w Baden Württemberg miasto, które nawet na tle gospodarczo stabilnych Niemiec rozwija się w zaskakującym tempie.

Przyjazne do życia

Stuttgart to miasto wielokulturowe. Aż sto pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców ma obcy paszport, a czterdzieści cztery procent ma pochodzenie imigranckie. Prócz Niemców znajdziemy tutaj Turków, Chorwatów, Greków, Włochów, a także obywateli Rumuni i oczywiście Polaków. Miasto jest otwarte na imigrantów i pozwala szybko im odnaleźć się w narodowościowej mieszance. Jednocześnie styk wielu kultur nie wywołuje tutaj antagonizmów, czy konfliktów na tle etnicznym i religijnym. Sam Stuttgart został uznany przez brytyjską firmę badawczą Zipjet za najbardziej zrelaksowane miasto do życia. Wyprzedził pod tym względem Berno, Luksemburg, Sydney czy inne niemieckie miasto – Monachium. Badacze uznali zasługi Stuttgartu pod kątem transportu, zieleni miejskiej, a także niskiego zanieczyszczenia powietrza, hałasu oraz świateł. Miasto przoduje też w zakresie ochrony socjalnej, siły nabywczej mieszkańców i może się pochwalić niską stopą bezrobocia oraz dobrym zdrowiem psychicznym obywateli.

Samo Stuttgart mimo obecności wielu imigrantów jest przykładem typowego niemieckiego porządku. Już po wyjściu z lotniska w oczy rzuca się czystość i ład. Mieszkańcy przywiązują dużą uwagę do porządku i możemy to odczuć dosłownie na każdym kroku, w autobusie, urzędzie, a nawet sklepach i bazarach. Stuttgart może się też pochwalić doskonałą komunikacją miejską i jeśli pracujemy bezpośrednio w mieście, to posiadania samochodu, który ma nam służyć jako pojazd wiozący nas do pracy, jest doskonale zbędne. Do naszej dyspozycji są autobusy, tramwaje zwykłe (U-Bahn) oraz tramwaje szybkiego ruchu (S-Bahn). W oczy rzuca się też duża ilość zabytków oraz centrów sztuki i kultury. Wystarczy wymienić tutaj Nowy Pałac, Alte Schloss, Kunstmuseum Stuttgart, Mercedes Benz Museum oraz Porsche Museum.

Praca dla zainteresowanych

Stuttgart to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje oraz zwiedzanie, ale przede wszystkim dobra przestrzeń do życia. Przy całym uroku i obecności terenów zielonych, miasto jest jednocześnie prężnie rozwijającym się ciągle zagłębieniem firm motoryzacyjnych i przedsiębiorstw kooperujących. To tu mają swoje siedziby legendarne marki samochodów, Mercedes Benz oraz Porche, a sam region zalicza się do najważniejszych ośrodków gospodarczych o zasięgu światowym ukierunkowanych na technologię i dysponuje zrównoważoną strukturą gospodarczą.

W mieście swoje miejsce znalazły także Bosch, Sthil, IBM, Hewlett Packard, a także tysiące mniejszych firm, które zajmują się usługami wobec gigantów światowego przemysłu. Samo miasto wytwarza trzydzieści procent dochodu całego landu i jest uznawany za niezwykle zaawansowany technologicznie. Szacuje się, że nawet dwadzieścia trzy procent zatrudnionych pracuje w branży wysokich technologii.

Wszystko to sprawia, że miasto dysponuję naprawdę dużymi rezerwami, jeżeli chodzi o miejsca pracy. Znajdują tu zatrudnienie i pracownicy niewykwalifikowani, jak też wysoko wykształcone osoby o cennych zwłaszcza technicznych kwalifikacjach. Dodatkowo w porównaniu do innych regionów Niemiec, w Stuttgarcie awans społeczny i zawodowy jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy, nawet dla tych pracowników, którzy mają stosunkowo niskie kwalifikacje zawodowe. Miasto stawia na rozwój branży technologicznej oraz innowacje przemysłowe, a wraz z tym stara się nieustannie kształcić pracowników. Firmy otrzymują z miasta specjalne dofinansowanie na przebranżowienie i zmianę lub podniesienie kwalifikacji danej osoby.